top of page

Zdrowie i bezpieczeństwo w biurze: co każdy HR wiedzieć powinien

Zaktualizowano: 27 mar

1928 - średnio tyle godzin rocznie spędzamy w pracy. Nic więc dziwnego, że jednym z głównych obszarów, które zajmują głowę zarówno pracowników, jak i pracodawców oraz działy HR jest zdrowie i bezpieczeństwo warunków pracy  miejscu, w którym przebywamy przez blisko jedną czwartą roku. Zobacz, co musisz wiedzieć w świetle nowych przepisów!


Gdy mowa o BHP wszystkie oczy zwracają się w stronę pracowników działu HR, gdyż to na nich – w dużej mierze – spoczywa obowiązek zapewnienia wszystkim zatrudnionym odpowiednich warunków. Takich, które umożliwiają nie tylko wygodne i efektywne wykonywanie obowiązków służbowych, ale przede wszystkim spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa wynikające z przepisów prawa. Dlaczego to takie ważne? Zaraz odpowiemy na to pytanie! 


BHP a obowiązki pracodawcy

Zacznijmy od fundamentalnych zasad BHP wobec pracowników, których przestrzegać muszą pracodawcy. Naturalnie różnią się one w zależności od charakteru działalności i indywidualnych obowiązków na konkretnym stanowisku, natomiast wszystkie są zgodne co do podstawowych kwestii – pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom warunków, które nie narażają na szwank ich życia oraz zdrowia, między innymi poprzez zagwarantowanie bezpiecznych i higienicznych stanowisk pracy.


Istotną kwestią jest pełną świadomość obu stron (pracodawcy oraz pracowników) z istnienia konsekwencji, wynikających z łamania bądź lekceważącego stosunku do przepisów, jakie nakładane są na organizacje z tytułu zasad BHP. Pogwałcenie tychże może wiązać się z nieprzyjemnościami dla pracodawcy lub przełożonego. W takich sytuacjach artykuły kodeksu pracy przewidują kary grzywny sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a w ekstremalnych przypadkach rażące wykroczenia mogą skończyć się pozbawieniem wolności.


Stąd też zdecydowana większość pracodawców pilnie przykłada się do studiowania i należytego przestrzegania norm, co ma nie tylko uchronić ich od strat finansowych, ale przede wszystkim zapewnić godziwe warunki pracownikom. Z kolei normy, jak to normy, lubią się zmieniać, są nieustannie poddawane ocenie i aktualizowane. Elastyczność, czujność i gotowość do adaptacji powinna cechować każdy sprawny dział HR.  

Co ważne: Od niedawna jesteśmy świadkami takiej zmiany w przepisach, o czym więcej przeczytać możecie poniżej!Jakie warunki powinny panować w biurze?

Jednym z najprężniej rozwijających się segmentów pracy w odniesieniu do zasad BHP jest środowisko biurowe. Nieustannie zwiększające się natężenie pracy siedzącej oraz rosnąca liczba godzin spędzonych przed ekranami idą w parze z technologicznymi możliwościami i ergonomicznymi rozwiązaniami w służbie bezpieczeństwa i higieny.

Nowa norma, do której rozporządzeń do maja 2024 roku zastosować muszą się pracodawcy, reguluje kwestie stanowisk biurowych – w tym sprzętu elektronicznego i mebli.


Zgodnie z nowymi wytycznymi koniecznej zmianie podlegają:


 1. Monitor ekranowy powinien spełniać szereg wymagań dotyczących wyświetlanego obrazu oraz możliwości regulacji, aby zapewnić wygodne i ergonomiczne warunki pracy.

 2. Klawiatura powinna być odpowiednio zaprojektowana, aby minimalizować zmęczenie kończyn, a powierzchnia klawiatury powinna być matowa, z czytelnymi i kontrastowymi znakami.

 3. Powierzchnia blatu stołu musi być wystarczająca i matowa.

 4. Krzesło powinno spełniać określone kryteria stabilności, regulacji oraz wyprofilowania, aby zapewnić wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów.

 5. Na życzenie pracownika, stanowisko pracy powinno być wyposażone w dodatkowe elementy ułatwiające pracę, takie jak uchwyt na dokumenty lub podnóżek.


Naturalnie zagadnienie bezpiecznego miejsca i stanowiska pracy znacznie wykracza poza bezpośrednie wyposażenie pracownika. Szczegółowym regulacjom podlegają również wszystkie inne elementy, które mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie pracownika lub uniemożliwiać mu należyte wykonywanie swoich obowiązków. Zaliczamy do nich:


 • Odpowiedni ustawione oświetlenie – nie będą uciążliwe czy agresywne dla oczu

 • Poziom hałasu umożliwiający skupienie

 • Ogrzewanie i wentylacja – zapewniające odpowiednią temperaturę (ochrona przed letnim upałem lub mroźnymi zimami) oraz drożne powietrze, nienarażające pracownika na kontakt np. ze szkodliwymi substancjami

 • Inne czynniki wynikające ze specyfiki miejsca pracy


Jakie są zagrożenia z pracy biurowej?

Praca biurowa, choć pozornie bezpieczna i komfortowa, w przypadku zaniedbania podstawowych zasad bezpieczeństwa lub braku należytej adaptacji do nowych norm może skutkować wieloma negatywnymi następstwami dla zdrowia pracownika. Musimy pamiętać, że nagminne przebywanie w jednej pozycji, jednoznacznie kojarzone przecież z pracą przy biurku, musi mieć swoje konsekwencje dla organizmu. Do najważniejszych i najczęściej występujących zaliczyć możemy:


 • bóle spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze,

 • problemy zdrowotne wynikające ze słabej wentylacji pomieszczeń biurowych (możliwość chorób układu oddechowego),

 • narażenie na wypadki spowodowane używaniem podczas pracy przy biurku narzędzi o ostrych krawędziach

 • złe warunki akustyczne i nadmierny hałas, mające wpływ na kłopoty ze słuchem

 • pogorszenie widzenia związane z nieodpowiednim oświetleniem

 • możliwość zatrucia poprzez chemikalia emitowane przez sprzęt biurowy (ozon, tlenki azotu) lub poprzez grzyby, pleśnie czy inne mikroorganizmy chorobotwórcze,

 • stres

 • obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego podczas wymuszonej pozycji ciała przyjmowanej przy biurku


Wpływ zdrowia i bezpieczeństwa na pracowników

Zdrowy, bezpieczny, odpowiednio zaopiekowany pracownik to dobry pracownik. Prawda stara jak świat. Sumienne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny może mieć nieoceniony wpływ na efektywność wykonywanej pracy. 


Gdy pracownik dostrzega, że jego pracodawca angażuje się w zapewnienie mu odpowiednich warunków, troszczy się o jego zdrowie i dokłada wszelkich starań, by ten mógł realizować się w codziennych obowiązkach, pracownik automatycznie wkracza na ścieżkę realizacji celów. Podnosi się jego wydajność, skuteczność i, co bardzo ważne, lojalność – znacznie maleje prawdopodobieństwo chęci zmiany pracy.


Pracodawcy muszą pamiętać, że wszystkie podjęte przez nich działania, zarówno te regulaminowe, jak i będą własną inicjatywą, stanowią wizytówkę, reklamę przedsiębiorstwa. Aktualnie trwa nieustanna walka o pracownika, a te organizacje, które będą w stanie zapewnić najlepsze warunki, wysuną się na czoło wyścigu na rynku pracy. Utrzymanie swoich pracowników i ściąganie najlepszych talentów – to na tym powinno zależeć każdemu pracodawcy.


Chcesz dowiedzieć się, jak pogodzić wymogi prawne, możliwości pracodawcy i oczekiwania pracowników? [WEBINAR]


Obejrzyj webinar, który prowadziliśmy z Joanną Kamińską - specjalistką HR. Sprawdź, jak wprowadzać zmiany, aby sprostać wymaganiom BHP i zadbać o doświadczenia pracowników.Rola działu HR w zarządzaniu BHP

Ach, te HR-y, wszystko na ich głowie! No, może nie wszystko, ale kwestie bezpieczeństwa i odpowiedniego dostosowania stanowisk i warunków pracy dla pracowników, by te spełniały wszystkie wymogi przewidziane w prawie – już tak. W tej kwestii, działy HR (w ścisłym porozumieniu ze strukturami BHP, jeśli takowe istnieją w ramach organizacji) stoją przed nie lada wyzwaniem, które streścić możemy w kilku punktach:


 • Ewaluacja dotychczasowych warunków pracy

 • Analiza bieżących procedur związanych z BHP

 • Aktualizacja o nowe wymogi

 • Wybór sprzętu i elementów wyposażenia, które spełniać będą obowiązujące standardy

 • Wdrożenie zmian

 • Organizacja szkoleń dla pracowników


I, co bardzo ważne:

 • Trzymanie ręki na pulsie! Przepisy i normy poddawane są stałym zmianom. Zadaniem HR jest bycie na bieżąco ze wszystkimi regulacjami, którym podlegać musi firma.


Jak dostosować biuro do nowych norm BHP… sprawnie i ekonomicznie?

Dobrze jest znać swoje możliwości. Naturalnie, aby spełnić wszystkie niezbędne wymogi, konieczna będzie aktualizacja sprzętu i wyposażenia stanowisk pracy. Te z kolei można kupić, szukając oferty, pamiętając o restrykcjach budżetowych przedsiębiorstwa – a każdy dział HR wie, że żonglerka budżetem to wysiłek iście olimpijski. 


Dlatego, z pomocą przychodzą zupełnie nowe, wygodne i oszczędne rozwiązania, takie jak wynajem z Gleevery!

Dlaczego wynajem się opłaca?

Proste! Gleevery to innowacyjna usługa, która pozwala uniknąć obciążającego finansowo kupowania zestawów sprzętu dla każdego pracownika, oferuje za to nowoczesny sprzęt, spełniający wszystkie aktualne wymogi BHP w ramach szybkiego i wygodnego wynajmu.


Co zyskujesz?


 • Nowoczesny sprzęt od zaraz! Wynajem z Gleevery to gwarancja jakości. Sprzęt będzie nie tylko spełniał wszelkie standardy przepisów BHP, ale i pomoże pracownikom w wypełnianiu codziennych obowiązków.


 • Elastyczną ofertę! Z Gleevery to Ty decydujesz, na jak długo chcesz wynająć sprzęt. Dzięki temu płacisz tylko za czas, gdy sprzęt jest w użyciu. Jeśli chcesz, umowa zostanie przedłużona, jeśli nie – zwracasz sprzęt bez zbędnych formalności.


 • Rozwiązanie problemów! A co, gdy masz więcej sprzętu niż pracowników? Gdzie to składować, a co dopiero utrzymać w stanie użyteczności? Wynajmując z Gleevery, nie musisz się już tym przejmować. Zamiast zalegać w magazynach, sprzęt trafia z powrotem do nas, a my odświeżamy go i znajdujemy mu nowego właściciela!


 • Wsparcie dla zdalnych! Masz pracowników, którzy pracują ze swoich domów? Teraz możesz zatroszczyć się również o ich stanowisko pracy. Wyrównując warunki dla pracowników stacjonarnych i zdalnych, inwestujesz w zgrany i świetnie wyposażony zespół.


 • Rozwijasz firmę i wyróżniasz się na rynku! Z Gleevery Twoja firma wpisuje się w nowoczesne standardy CSR/ESG. Zapewniamy zarówno wsparcie wizerunkowe, jak i produktowe, oferując Twojej firmie dostęp do najnowszych technologii, które zadowolą Twoich pracowników, rozwiną firmę i wyróżnią ją na rynku pracowniczym!


Dostosuj biuro do aktualnych wymogów już teraz! Kliknij poniższy link i skorzystaj z oferty Gleevery! Tam, gdzie pojawia się wyzwanie, pojawia się też rozwiązanie. Firmy oraz funkcjonujące w ich strukturach działy HR stoją przed koniecznością adaptacji stanowisk pracy do nowych norm BHP. Gleevery wychodzi tym wyzwaniom naprzeciw, oferując nowoczesne, wygodne i oszczędne rozwiązanie, skrojone pod potrzeby współczesnych organizacji – Twojej też! Zapraszamy do sprawdzenia oferty już teraz! 


Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page