top of page

Czym jest ESG i dlaczego powinno zainteresować Twoją firmę?

Rynek pędzi, zmienia się i ewoluuje bez opamiętania, a my nie ustajemy w wysiłkach, by ten zmiennokształtny twór okiełznać i z chaosu wyciągnąć to, co pozwoli nam efektywnie prowadzić biznes. Co jaki czas na powierzchnię, bardziej donośnie niż inne elementy przebija się zjawisko, które przyciąga uwagę na dłużej i dostarcza bardzo cennych narzędzi do znaczącego poprawienia sytuacji rynkowej. Jednym z takich zjawisk jest rzeczone ESG, o którym zaraz dowiecie się nieco więcej.


Co to właściwie jest ESG? 🤔

Jeśli bacznie obserwujecie sytuację rynkową w ostatnich latach trend ESG nie mógł umknąć Waszej uwadze. Za tym enigmatycznie brzmiącym skrótem kryją się składowe polityki zrównoważonego rozwoju. ESG to environmental, social and corporate governance czyli środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny.


🔸 Element Environment 🌱 obejmuje szerokie zagadnienie odpowiedzialnego podejścia do środowisko naturalnego i jego ochrony. W jego skład wchodzą na przykład kontrola stopnia zużycia energii i wody, emisji gazów i zanieczyszczeń, zarządzanie odpadami, aktywny recykling , odpowiedzialne testowanie produktów i ogólne funkcjonowanie w zgodzie z odgórnie ustalonymi pryncypiami środowiskowymi.


🔸 Element Social 👩🏼‍💻, to każde działanie, które rozgrywa się wewnątrz (i na zewnątrz) struktur firmowych, dotyczące społecznego wymiaru biznesu. Zgodnie z jego regułami należytą uwagę poświęcić trzeba tak podstawowym zagadnieniom jak poszanowanie praw człowieka, zapewnienie godnych warunków pracy, równość płac, całkowity brak dyskryminacji ze względu na płeć, orientację, rasę czy wyznanie, przestrzeganie BHP, ale i dbanie o bezpieczeństwo danych czy higieniczna polityka informacyjna.


🔸 Ostatnią składową jest corporate governance 🤝, czyli ład korporacyjny. By spełnić wymagania jakie przed nami stawia należy doprowadzić do odpowiedniej konsystencji takie elementy prowadzonego biznesu jak przejrzysta struktura zarządu, poszanowanie praw udziałowców i akcjonariuszy, czy aktywne przeciwstawianie się korupcji.


Wpływ polityki ESG na firmę

Na tym etapie musimy jasno wyrazić i podkreślić grubą kreską, że powyższe zagadnienie to nie wyłącznie podręcznikowe pustosłowie, które zadowolić ma organy kontrolne i kilku smutnych panów w garniturach, a faktyczne reguły, na które zwracają uwagę inwestorzy, udziałowcy, wspólnicy i oczywiście klienci. Zatem..


Dlaczego warto wejść w ESG? 🤔

Do najważniejszych powodów, dla których obecnie wiele firm i przedsiębiorstw skłania się ku koncepcji ESG należą:


🔸 Innowacyjność 💡

Biznesy wykazujące się chęcią do realizowania założeń ESG, cechują się również zwiększoną aktywnością na polu innowacji i wydajności. Często docierają i wykorzystują nieszablonowe, unikalne rozwiązania, które potem przekładają się na przewagę konkurencyjną firmy.


🔸 Finanse 💵

Banki i inwestorzy patrzą zdecydowanie bardziej przychylnym okiem na te firmy, które cenią sobie reguły ESG i wdrażają je w swoich strukturach. Realizowanie polityki ESG może znacząco ułatwić pozyskiwanie środków.


🔸 Wizerunek i pozyskanie klientów 🤝

Podjęcie wspomnianych wyżej działań przekłada się w bardzo pozytywny sposób na postrzeganie firmy przez odbiorców - od inwestorów, przez media, po konsumenta. Aktywne działania w obszarach ESG jest świetnie odbierane przez klientów, którzy coraz świadomiej dokonują swoich wyborów i kierują się już nie tylko np. ceną czy dostępnością produktów lub usług, ale i tym, w jaki sposób dana firma operuje.


🔸 Wyróżnik rynkowy 🔝

Choć polityka ESG zyskuje sobie sympatię coraz to nowych podmiotów, wciąż jest to zjawisko na tyle pojemne, że skuteczne wprowadzenie jego założeń w struktury zaowocuje wyróżnieniem wśród konkurencji. A to daje już znaczącą przewagę w

“walce” nie tylko o konsumenta, ale i pracownika. Gdy kandydat na stanowisko będzie miał do wyboru podobne warunki zatrudnienia, może w swym wyborze kierować się innymi zagadnieniami. Dobrze jest zatem mieć w swojej ofercie atrakcyjne dyrektywy ESG.


Jak Gleevery pomoże Ci wejść w ESG? 🤔

Gleevery posiada szerokie kompetencje z zakresu ESG i CSR. Jeśli chcesz włączyć je do swojej firmy, to Gleevery z radością Cię w tym wesprze. Jak możemy pomóc?


🔸 Gleevery jako benefit pozapłacowy

Wynajem sprzętu za dopłatą pracodawcy to unikalna forma benefitu, która oferuje Gleevery. Dzięki niemu pracownicy zyskają dostęp do tysięcy ulubionych produktów, Twoja firma może korzystać ze sprzętu (np. akcesoriów biurowych) bez konieczności ich kupowania, a Ty pozycjonujesz się, jako świadomy i odpowiedzialny pracodawca, który troszczy się nie tylko o swoich pracowników, ale i środowisko.


🔸 Gleevery jako nowy rodzaj transakcji

Nowy sposobów na ściągnięcie klientów, wyróżnik się na rynku i realizacja założeń ESG w jednym? Tak działa Gleevery, które oferuje wynajem jako alternatywny rodzaj transakcji w Twoim sklepie. Gdy klienci coraz częściej przedkładają możliwość korzystania z dóbr, gdy akurat ich potrzebują ponad ich posiadanie, Ty możesz wyjść naprzeciw ich potrzebom. W ten sposób zyskujesz zupełnie nową rzeszę konsumentów, którzy mogą cieszyć się szybkim, łatwym i wygodnym najmem i jednocześnie wpisujesz się w trendy ESG, ponieważ sprzęt po powrocie z wynajmu przechodzi rewitalizację i jest gotowy na znalezienie mu nowego właściciela.Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page