top of page

Ekologiczne postanowienia noworoczne - 5 pomysłów jak być eko w 2023 roku!Nowy rok, nowy/nowa ja. Ile razy już to słyszeliście? Czy ten charakterystyczny zlepek słów powraca, niczym echo, każdej zimy, by powoli rozmyć się i zniknąć w gęstej sferze codzienności? Spokojna głowa, my też coś o tym wiemy. "Zacznę biegać, nauczę się nowego języka, przeczytam więcej książek, będę więcej podróżować" - to tylko krótkie podsumowanie postanowień zespołu Gleevery. Niektóre udało się zrealizować, inne wylądowały w zmurszałym kartonie opatrzonym przyszłoroczną datą ważności.

I znowu mamy styczeń, symboliczny nowy początek, coroczną okazję do złożenia wobec siebie kilku obietnic. Być może macie już swoją listę, a może nawet kilka z nich zaczęliście już wprowadzać w życie. Trzymamy kciuki za powodzenia każdego! Tak czy siak, my spieszymy z listą pomocniczą — taką, którą warto wziąć pod uwagę, bo może ona zaplusować nie tylko Wam, ale i całej planecie. Oto 5 eekologicznych postanowień na Nowy Rok!


1. WPUSZCZĘ EEKO DO SWOJEGO ŻYCIA ♻️

Niby banał, a zawsze warty wspomnienia. Dlaczego? Bo jedna mała zmiana generuje nie tylko niepomiernie pozytywny skutek, ale również efektem kuli śnieżnej zachęca do sięgania po kolejne. Ograniczenie zużycia wody, energii elektrycznej, plastiku, segregacja odpadków i wiele podobnych, równie łatwych do wykonania czynności to rzeczy, które każdy z nas może (i powinien!) wprowadzić do swojego życia z pożytkiem dla środowiska, ale i portfela. Więc jeśli na Twojej noworocznej liście znajduje się pozycja o nazwie "oszczędności", to masz doskonałą okazję, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.


2. POSTAWIĘ NA EEKO PODRÓŻE 🚲

Dom, praca, praca, dom, obowiązki, rozrywka, znajomi, rodzina. Stale funkcjonujemy na torach spiętych schematami komunikacyjnymi. W tym roku możemy spróbować zmienić sposób ich wykorzystania. Czy wszędzie musimy dojechać samochodem? Czy zawsze w ogóle potrzebujemy pojazdu? By nie dokładać swojej cegiełki do emisji spalin, możemy śmiało pomyśleć o wybraniu komunikacji miejskiej, a gdy pogoda na to pozwoli w całości przesiąść się na rower czy hulajnogę (koniecznie pamiętajcie o kasku i jeżdżeniu po wyznaczonych trasach!). Korzyści? Wiele! Oszczędność na paliwie i zredukowanie produkcji zanieczyszczeń, ominięcie korków, więcej ruchu (zwłaszcza gdy mamy pracę siedzącą) i zadbanie o kondycję.


3. NIE BĘDĘ MARNOWAĆ JEDZENIA 🍕

Tak się składa, że postanowienia noworoczne następują tuż po świątecznej rozpuście i bardzo często są z nią bezpośrednio związane (więcej ruchu, dieta, zdrowsze odżywianie). A jednym ze skutków ubocznych, chociażby świątecznych uczt są ogromne ilości jedzenia przechowywane w lodówkach, które niestety w znacznej mierze skazane są na zmarnowanie. Mówimy tu oczywiście o zjawisku w skali mikro, ale w skali makro (roczne zestawienie spożycie-wyrzucenie) problem ten wyłącznie nabiera rozmiarów.

Jak pokazują badania, w Polsce rocznie marnuje się ok. 5 milionów ton jedzenia, z czego aż 60% to żywność, która trafia na śmietnik bezpośrednio z naszych domów.

Rozwiązaniem i przepisem na skuteczną realizację postanowienia może być podjęcie działania dwuetapowego. Pierwszy to oczywiście robienie przemyślanych zakupów — niekupowanie w nadmiarze, nierobienie niepotrzebnych zapasów. Dobrze zaplanowane zakupy pozwolą nam wykorzystać zdecydowaną większość produktów. Natomiast drugi etap, to mądre gospodarowanie już nabytymi produktami. Zostało Ci kilka rzeczy, które wypadałoby zużyć, ale nie do końca wiesz, co z nich przygotować? Internet dosłownie pęka w szwach od przepisów na dania z tzw. resztek. Następnym razem, gdy będziesz wyrzucać coś, co jeszcze nadaje się do spożycia, poszperaj w sieci. Kto wie, może właśnie pozbywasz się kluczowego składnika pysznej potrawy!


4. BĘDĘ ROBIĆ ROZSĄDNE ZAKUPY 🛍️

Poniekąd problem poruszyliśmy już w poprzednim punkcie, tym razem jednak rozszerzmy zagadnienie poza produkty spożywcze i gotowanie.

Zestawiając ze sobą dwa czynniki, czyli właściwie nieograniczoną dostępność do najnowszych technologii i ilość nieużywanego sprzętu, który zalega w naszych szufladach i piwnicach, może dojść do wniosku, że nie do końca dobrze gospodarujemy zasobami.

“Czy na pewno tego potrzebuję?”, “Czy na pewno potrzebuję to kupić?” - to dwa pytania, które możemy sobie zadać, gdy następnym staniemy przed półką sklepową lub koszykiem internetowym.

Właśnie dlatego coraz więcej konsumentów (i sprzedawców) sięga po nowy rodzaj transakcji, jakim jest wynajem. Rozwiązanie to stwarza wiele ciekawych i pożytecznych możliwości. Po pierwsze, nie musimy przywiązywać się do sprzętu na lata. Jeśli potrzebujemy konkretnego produktu na konkretną okoliczność (np. kamera sportowa na wakacje), to możemy wynająć ją na krótszy okres. Po drugie, nie musimy już martwić się o tony sprzętu, które leżą w kącie i zbierają kurz. Po okresie wynajmu zwracamy produkt, a ten trafia do kolejnego właściciela. Po trzecie, podejmujemy świadome ekologicznie decyzje konsumenckie, a każda taka decyzja to mały krok do lepszego, bardziej odpowiedzialnego świata.

Jeśli uważacie, że wynajem to coś dla Was, to nie możecie przegapić oferty Gleevery, dzięki której wynajmiecie swoje ulubione produkty w dowolnym sklepie sieci Media Expert w Polsce. Tysiące produktów, atrakcyjna oferta i działanie na rzecz środowiska. Czy można lepiej zacząć rok?


5. BĘDĘ EEKO I NAMÓWIĘ DO BYCIA EEKO! 🌱

Każda zmiana zaczyna się od Ciebie, wiadomo, ale na tym przecież nie musimy poprzestawać, prawda? Jeśli naprawdę zależy Ci, aby coś na tym świecie zmieniło się na lepsze, pójdź jeden krok dalej i podziel się prostymi sposobami na bycie eko ze swoją rodziną i bliskimi. Każdy z nas ma moc, by stać się ambasadorem dobrej zmiany. Spróbujmy więc systematycznie powiększać naszą zieloną ekipę, bo każdy nowy członek, to jeden stopień bliżej do lepszego, czystszego świata!I tego właśnie, drogie czytelniczki i drodzy czytelnicy, cały zespół Gleevery życzy Wam w Nowym Roku! 🎉


Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page