top of page

8 łatwych sposobów, by Twoja firma była bardziej eko


Jakie znacie słynne tytuły? Lecimy po kolei. Pierwsza miłość, Dwóch i pół, Trzej muszkieterowie, Cztery wesela i pogrzeb, Piąty element, Szósty zmysł, Siedem i wreszcie, długo wyczekiwany, w pewnych kręgach wręcz kultowy hit: 8 łatwych sposobów, by Twoja firma była bardziej eko. Dla tych, co go znają — zawsze warto obejrzeć ponownie.

Dla reszty spoiler alert — będzie happy end.


W poprzednim wpisie poruszyliśmy palącą kwestię tego, czy w ogóle warto inwestować czas i wysiłek, by uczynić swój biznes bardziej ekologicznym i miażdżącym wynikiem miliard do zera wygrała opcja: TAK, OWSZEM, JAK NAJBARDZIEJ. Dlatego tym razem przesuwamy środek ciężkości zagadnienia z “czy” na “jak”.

Okazuje się bowiem, że istnieje kilka (a nawet więcej niż kilka) przystępnych sposobów, by przejść na świadomą, odpowiedzialną i zieloną stronę mocy. My skondensujemy tę wiedzę do ośmiu punktów. Dlaczego 8? Bo ładnie wygląda, a ósemka położona na bok to ∞, czyli symbol nieskończoności, a samo to działanie jest właśnie nieskończenie ważne.

To co, startujemy?


1. Wymień żarówki na LED

Siedzisz na spotkaniu, jesteś w trakcie brain stormu albo rozwiązujesz jakiś problem w pojedynkę, nagle olśniewa Cię rewolucyjna idea, a nad Twoją głową zapala się żarówka? Upewnij się, że jest to żarówka LED, która wykazuje się nie tylko większą oszczędnością w zużyciu energii, ale i dłuższą żywotnością. Jak widać, pomysł z wymianą żarówek jest dobry i warto przenieść go znad swojej głowy na całe biuro.


2. Ogranicz zużycie energii elektrycznej

Przedłużenie punktu pierwszego. Świadome podejście do poziomu zużycia energii elektrycznej w miejscu pracy generuje same korzyści. Zarówno dla środowiska, jak i dla biurowego budżetu. Od czego zacząć? Wychodząc z pomieszczenia, gaś za sobą światło. Pamiętaj o włączeniu na noc komputerów. Zarządzasz wielopiętrową przestrzenią? Pomyśl o inteligentnym oświetleniu, które zamiast działać bez przerwy, uruchamia się po wejściu w jego zasięg. Rozejrzyj się po swojej firmie, okazje do oszczędności znajdziesz w każdym kącie.


3. Filtruj w miejscu pracy

Bo po co męczyć się z tymi baniakami? Prosty filtr na kran lub dzbanki filtrujące bieżącą wodę to rozwiązanie wielu problemów i znaczne ułatwienie sobie życia. W ten sposób oszczędzasz wydatki na plastikowe baniaki i zgrzewki, czas na ich kupno i dostarczenie oraz przestrzeń na ich składowanie. Ograniczasz również emisję CO2 wyprodukowanego podczas cyklicznych transportów wody do biura.


4. Oszczędzaj papier

Niby oczywistość, niby każdy wie, a powtarzać trzeba. Jeśli nie jest to koniecznie (a bardzo często nie jest) nie zużywaj niepotrzebnie papieru i nie drukuj dokumentów. Żyjemy w czasach, w których elektroniczne wersje dokumentów, projektów, rachunków, są nie tylko zjawiskiem normalnym, ale i wręcz pożądanym z racji oszczędności na materiałach i miejscu, łatwości przechowywania, katalogowania i wreszcie trwałości.

Jeśli zaś musisz coś wydrukować, rób to z głową. Drukuj dwustronnie i wykorzystuj papier z recyklingu.


5. Postaw na rośliny w biurze

Gdy wokoło zielono zamiast szaro i betonowo to od razu lepiej się pracuje. Korzyści jednak na tym się nie kończą. Rośliny filtrują powietrze, pochłaniając szkodliwe substancje, które codziennie wdychamy, a ponadto dobrze wpływają na produktywność pracowników. Więcej roślin to więcej kiełkujących idei, pączkujących pomysłów, kwiecistych przemów i rozkwitających projektów!


6. Segreguj śmieci

Śmieci to nie prezenty świętego Mikołaja, nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Korzystanie z pojemników do segregacji to prosty i efektywny sposób na wprowadzenie działań świadomościowych i ekologicznych. Tak, wiemy, w tych kolorach ciężko się połapać, ale proste infografiki rozwieszone w pobliżu zbiorników pomogą z łatwością utrwalić co, gdzie, kiedy, jak i dlaczego.


7. Edukuj (współ)pracowników

Nie ważne, czy jesteś właścicielem, szefem czy szeregowym pracownikiem. Jeśli zależy Ci, by ekologiczne zasady były standardem w Twoim miejscu pracy, to po pierwsze przestrzegaj ich osobiście, po drugie świeć przykładem, a po trzecie dziel się swoją wiedzą, nawykami i eko-sposobami z koleżankami i kolegami w pracy.


8. Korzystaj z nowoczesnych rozwiązań

Współcześnie pracodawcy mogą przebierać w rozwiązaniach, które oferuje im rynek. Energooszczędny sprzęt, innowacyjne technologie czy wiele proekologicznych usług są teraz na wyciągnięcie ręki.

Jedną z rzeczonych usług jest oczywiście Gleevery, które idzie w sukurs firmom różnej skali (oraz osobom prywatnym), pragnącym wyposażyć się w sprzęt lub zaoferować swoim pracownikom naprawdę przydatny benefit. W czasach, gdy coraz większe ilości technologii są nam coraz bardziej niezbędne, możliwość wypożyczenia ulubionego sprzętu, a następnie zwrócenia go z gwarancją, że znajdzie on nowego właściciela może być bezcenna.Tym samym blockbuster w ośmiu aktach dobiega końca. Jeśli postanowisz skorzystać z któregoś z wyżej wymienionych sposobów, to śmiało możemy mówić o szczęśliwym zakończeniu. A czym będzie scena po napisach? To się jeszcze okaże…

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page