top of page

7 najważniejszych kroków do ograniczenia śladu węglowego

Zaktualizowano: 9 lis 2022


Zastanawialiście się kiedyś, ile potrzeba kroków, żeby przejść kulę ziemską dookoła? Jeśli nie… to znaczy, że macie jakieś ciekawsze rzeczy do robienia. Ale spokojna głowa, i tak policzyliśmy to za Was. Otóż zakładając, że idziemy po równiku (i potrafimy oddychać pod wodą), obejście naszego globu wymaga, bagatela, 57 250 000 kroków.

A teraz inne pytanie. Zastanawialiście się kiedyś, ile potrzeba kroków, żeby spróbować ocalić kulę ziemską? Trochę mniej, ale wciąż dużo. My natomiast, uzbrojeni w wiedzę, czym jest ślad węglowy, spróbujemy zebrać najważniejsze informacje i stawić czoła problemowi.KROK 1. Konsumuj z głową

Zacznijmy od podstawowej, codziennej i najważniejszej czynności jaką wykonujemy. Tak, spanko też jest ważne, ale tym razem mowa o jedzeniu.

Już samym wypracowaniem świadomych decyzji zakupowych i niewielkiej zmianie nawyków żywieniowych możemy pomóc planecie. O czym mowa?

Kupuj tylko to, co potrzebne - rozsądne zakupy to mniej marnotrawienia (zasada ta sięga oczywiście znacznie szerzej niż spożywka - ubrania czy sprzęt elektroniczny, ta sama historia).

Stawiaj na żywność roślinną i nieprzetworzoną, czyli taką, której wytworzenie bądź obróbka pochłania zdecydowanie mniejszą ilość energii.

W miarę możliwości wybieraj produkty lokalne - transport żywności z przeróżnych zakątków świata “kosztuje” środowisko niepotrzebną emisję zanieczyszczeń.

I wiadomość dla zatwardziałych mięsożerców - ograniczenie spożycia mięsa (zwłaszcza czerwonego) ma znaczenie - przemysł mięsny odpowiedzialny jest za znaczną część światowego zanieczyszczenia i spustoszenie terenów leśnych.


KROK 2. Ogranicz zużycie wody

Pamiętajmy, że wodę lejemy tylko pisząc wypracowanie z języka polskiego i pisząc bloga. W pozostałych wypadkach wskazana jest wstrzemięźliwość. Krótki prysznic będzie równie efektywny co kąpiel. Jeśli zmywasz ręcznie wyłączaj strumień, gdy nie jest potrzebny. Korzystasz ze zmywarki? Uruchom ją dopiero, gdy będzie zapełniona.


KROK 3. Plastik wcale nie jest fantastic

Zadajemy kłam pewnej znanej i powszechnie lubianej piosence w kolorze różowym. Plastik wcale nie jest fajny, a już najmniej fajny jest fakt, że rozkłada się on tysiące lat. Chociażby z tego powodu musimy zwracać uwagę, by plastiku zużywać jak najmniej. Przykład? Proszę bardzo. Idąc na zakupy, zaopatrz się w torbę wielokrotnego użytku (z iloma foliówkami potrafimy wrócić z krótkiej wyprawy?). Kupuj produkty na wagę, a te pakowane foliowo omijaj szerokim łukiem.


KROK 4. Oszczędzaj energię w domu

Czy chodzi nam o odpowiednią ilość czasu spędzoną na kanapie? Też. Przede wszystkim jednak mamy na myśli rozsądne gospodarowanie energią elektryczną. Rozejrzyj się i sprawdź, czy aby na pewno wszystkie sprzęty, z których aktualnie korzystasz muszą być koniecznie podłączone do gniazdka? No właśnie. Pamiętaj też, by wyłączać światło w pomieszczeniach, które opuszczasz. A jeśli dobro planety to mało, żeby Cię przekonać, to co powiesz na dobro swojego portfela? Aktualnie oszczędzenie energii jest na rękę dosłownie każdemu.


KROK 5. Podróżuj mądrze

Gdy przemieszczasz się po mieście i masz taką możliwość - wybieraj komunikację miejską zamiast samochodu - zaoszczędzisz w ten sposób wyjątkowo szkodliwej dla środowiska emisji spalin. A dopóki pozwala na to pogoda rozważ podróżowanie rowerem. Ten nie dość, że jest ekologicznym środkiem transportu, to niesie ze sobą masę dodatkowych zalet, takich zaoszczędzone na biletach pieniądze, a także czas, gdy sprawnie omijamy korki w godzinach szczytu, no i oczywiście pozwala na zachowanie kondycji!

KROK 6. Segreguj śmieci

Warto abyśmy, jako społeczeństwo, pamiętali, że te kolory na zbiornikach na odpady nie służą do poprawy humoru służb oczyszczania miasta. Odpowiednia segregacja odpadów pozwala na ich późniejsze rozdysponowanie do odpowiednich zakładów i poddanie recyklingowi, czyli przetworzeniu. Ten prosty nawyk, który każdy nas może realizować bez żadnego wysiłku we własnym domu bezpośrednio prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na produkcję nowych przedmiotów.


KROK 7. Korzystaj z dobrodziejstw gospodarki cyrkularnej.

Gospodarce cyrkularnej bliżej przyjrzymy się przy innej okazji. Na teraz musimy wiedzieć, że współczesne systemy gospodarcze wyposażają nas w niezbędne narzędzia do zmiany praktyk i nawyków, mających pozytywny wpływ na otaczający świat. Coraz więcej firm i podmiotów obiera kierunek na ścieżkę zrównoważonego wzrostu, a jednym z rozwiązań, które pomogą im (zarówno firmom jak i pojedynczym klientom) jest właśnie Gleevery - platforma umożliwiająca wynajem ulubionych produktów, które następnie zamiast do szuflady trafiają w ręce kolejnych właścicieli, co wydłuża ich żywotność. Proste działanie z wyraźną korzyścią dla dobra planety. To jak, chcesz wynająć dla siebie? ;)


Jak możemy zobaczyć, nawet bez zbytniego zagłębiania się w temat istnieje szereg rozwiązań, które każdy nas może bez problemu wprowadzić w swoim życiu codziennym.

I tylko od nas zależy, na które się zdecydujemy.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page